İçeriğe geç →

1) Rüzgar Türbini Güç Hesaplama

20121017-010248.jpg

Bir rüzgar türbininin üreteceği güç yukarıdaki formül ile bulunur. Yukarıda verdiğim formülü staj raporumu tamamlarken hazırladım. Formülün tüm bileşenleri İngilizce olarak verilmiştir. Açıklamaları ve formüle katkıları aşağıdaki gibidir:

Power: Rüzgar türbininin üreteceği gücü gösterir. Birimi Watt’tır.

Constant: Sabit bir sayı olarak eşitliğin sağ tarafındaki ilk terimdir. Değeri 0.5’tir.

Air Density: Hava yoğunluğu olarak formüle katılmaktadır. Uluslararası Standart Atmosfer koşullarında (deniz seviyesinde, +15°C sıcaklıkta ve 1013,25 mb atmosfer basıncında) havanın yoğunluğu 1,225 kg/m^3 ‘tür.

Wind Speed: Rüzgar türbininin kurulacağı yerdeki ortalama rüzgar hızının kübünü temsil etmektedir. Yani rüzgarın hızı üretilen güce 3.dereceden üssü kadar katkı sağlamaktadır. Normalde kullanılan hızın birimi m/saniye’dir. Ama biz 3.kuvvetini alarak işleme dahil ediyoruz.

Power Coefficient: Formülümüzdeki bir diğer sabittir. Rüzgar türbin veriminin yüzdelik ifadesidir. Güç faktörü olarak formülümüze katkı sağlamaktadır. Maksimum değeri yaklaşık olarak 0.5926’dir. Bu değer Betz limiti adını alır. Yani bir rüzgar türbininin maksimum %59.26 verimlilikle çalışacağı anlamına gelir.

Swept Area: Rüzgar türbininin kanatlarının süpürdüğü alanı ifade etmektedir. Birimi metrekaredir. Rüzgar türbinlerinin karakteristiklerinde direk verilebilir veya Rotor Diameter şeklinde ifade edilen rotor yarıçapından hesaplanabilir.

Rüzgar türbininin kanatlarının süpürdüğü alan = rotor yarıçapı * rotor yarıçapı * pi
formülüyle hesaplanır.

Kategori: Enerji Üzerine Yazılarım

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

%d