İçeriğe geç →

22) Hidroelektrik Santraller Kurulu Güç-Yıllık Üretim Analizi

Firmalar, kendi hidroelektrik santralleri ile ilgili bilgiler yayınlarken, farklı terimlerden bahsederler. Bunların en önemlilerinden ikisi kurulu güç ve yıllık üretilen enerjileridir. Kurulu güçler genellikle Mega Watt (MW) cinsinden ifade edilirken, yıllı üretim genellikle Giga Watt Hour (GWh) cinsinden verilmektedir. Ülkemizdeki hidroelektrik potansiyel gözönüne alındığında farklı bölgelerdeki HESler için kurulu güç ve yıllık üretim arasında bir oran, bir katsayı hesaplanmak istense yukarıda verilen birimler cinsinden bir tablo aşağıdaki şekilde oluşturulabilir. Tabloda farklı firmalara ait 50 HES in kurulu güçleri (MW) yıllık üretilen enerji miktarları (GWh) ve bunların oranlanmasıyla elde edilen katsayı verilmiştir. Bu katsayılar yaklaşık olarak 2.5 ile 5.5 arasında değişmektedir. 50 Santral için hesaplanan katsayıların ortalaması ise görüldüğü gibi 3.56 civarındadır. Zaten santrallerin çoğunda değerler bu civarda çıkmaktadır. Bu santrallerin içinde baraj tipi, akarsu tipi santraller karışık olarak bulunmaktadır. Santraller belli bir bölgeye ait değil Türkiye’nin farklı yörelerinden seçilmiştir. Daha detaylı analizlerle baraj tipi, bölge farklılıkları göz önünde bulundurularak daha net rakamlar elde edilebilir.

Aşağıdaki tabloda görüldüğü üzere farklı boyutlardaki 50 santral için analiz yapılmıştır. Bu analizin daha detaylısı için güncel verilere göre Türkiye’de lisansı geçerli tüm HES’lerin kurulu güç ve yıllık üretimleri verilerinin analiz çalışmasına devam ediyorum. Bu çalışmamla ilgili bilgilenmek için lütfen iletişime geçiniz.

Analiz

Değerler firmaların kendi sayfalarında alınmıştır. Bilgileri kullanarak herhangi bir karar vermeden veya harekete geçmeden önce profesyonel bir danışmana başvurup detaylı fizibilite çalışması yaptırılması gerekmektedir.

Kategori: Enerji Üzerine Yazılarım

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: